Hawkers Gold Sky Teardrop
Currently we are not selling this product.
You might also like
Product description
Sunglasses by Hawkers, that’s an endless combination of colours and styles. Hawkers, a trendy brand that cooperates with a number of important companies and individuals, aspires to become one of the top brands of the future. This collection of sunglasses is colourful, fun and original.
Hawkers Gold Sky Teardrop are unisex sunglasses.
Sunglasses frame
- The gold colour of the frame perfectly matches a warm skin tone and dark brown hair.
- Pilot sunglasses frames are an ideal choice for those with a square, oval or triangular face shape.
- The frame of the sunglasses is made of metal, which holds its shape well and offers high stability.
- Adjustable nose pads allow for gentle alteration of the position and fit of your glasses to provide higher comfort. Nose pad adjustment should always be done by an experienced optician to prevent damage or breaking.
Sunglasses lens
- The blue lenses enhance contrast and minimize reflections. For tennis players, the lenses help emphasize colour contrast of the ball against various backgrounds.
- The lenses are made of plastic which is lightweight and crack-resistant.
- Mirrored lenses are characterised by a highly reflective surface, which reduces the amount of light that enters the eye. This feature makes mirrored sunglasses extremely suitable for very bright days or glaring environments like ski slopes. Mirroring provides great visual comfort but can slightly distort colour perception.
- The shades have UV 400 protection, which provides 100% protection from sunlight. The lenses feature a category 3 sun filter (light transmission 8 – 18% ). They are suitable for intense sun exposure on the beach or in the city.
Explore the sunglasses range to find more styles from popular brands.
Product specifications
145 mm Width
145 mm Temple length
| Lens | |
|---|---|
| Polarised: | No |
| Mirrored: | Yes |
| Gradient: | No |
| Photochromic: | No |
| Lens permeability & Filter category: | Dark filter suitable for intensive sun rays — filter category 3 |
| Lens colour: | Blue |
| Lens height: | 50 mm |
| Lens width: | 59 mm |
| Lens material: | Plastic |
| UV filter 400: | Yes |
| Frame | |
| Frame shape: | Pilot |
| Frame colour: | Gold |
| Frame material: | Metal |
| Size: | L |
| Width: | 145 mm |
| Temple length: | 145 mm |
| Bridge width: | 14 mm |
| Weight: | 45 g |
| Adjustable nose-pad: | Yes |
| Accessories | |
| Case: | No |
| Cleaning cloth: | No |
| Other | |
| Gender: | Unisex |
| Category: | Sunglasses |
| Brand: | Hawkers |
| Use: | Fashion |
| Code: | Gold Sky Teardrop |
We're on Instagram!
Find your face shape and the right sunglasses
Comments about Hawkers Gold Sky Teardrop