Hugo Boss 1724/S 2M2 9O 55
Currently we are not selling this product.
You might also like
Product description
Sunglasses by Hugo Boss represent the synergy of uniqueness, individuality and overall elegance. This legendary brand is a phenomenon of the fashion world, known for top quality materials, precision and distinctive design. The sunglasses collection by Hugo Boss in original colour combinations and timeless designs is ideal for all occasions.
Hugo Boss 1724/S 2M2 9O 55 are unisex sunglasses.
See how you look in these sunglasses with Lentiamo’s Virtual Try-On feature.
Sunglasses frame
- The gold colour of the frame perfectly matches a warm skin tone and dark brown hair.
- Square sunglasses frames are an ideal choice for those with a round, oval or triangular face shape.
- The frame of the sunglasses is made of a combination of metal and plastic, which offers high durability and stability.
- Adjustable nose pads allow for gentle alteration of the position and fit of your glasses to provide higher comfort. Nose pad adjustment should always be done by an experienced optician to prevent damage or breaking.
Sunglasses lens
- The grey lenses reduce the intensity of light without affecting contrast or distorting colours.
- The sunglasses have gradient lenses that are tinted darker on their upper half.The dark tint at the top helps filter direct sunlight and the lighter tint at the bottom ensures sufficient visibility. This lens treatment provides better visual orientation and is ideal when driving because it allows clearer vision in the lower part of the lens while reducing glare from above.
- The lenses are made of plastic which is lightweight and crack-resistant.
- The shades have UV 400 protection, which provides 100% protection from sunlight. The lenses feature a category 3 sun filter (light transmission 8 – 18% ). They are suitable for intense sun exposure on the beach or in the city.
Accessories
- We deliver the sunglasses in their original case. The colour of the case and its design may vary.
- The cloth supplied is ideal for cleaning and caring for sunglasses. Some models may come with a fabric bag instead of a cloth.
Explore the sunglasses range to find more styles from popular brands.
Product specifications
135 mm Width
150 mm Temple length
| Lens | |
|---|---|
| Polarised: | No |
| Mirrored: | No |
| Gradient: | Yes |
| Photochromic: | No |
| Lens permeability & Filter category: | Dark filter suitable for intensive sun rays — filter category 3 |
| Lens colour: | Grey |
| Lens height: | 42 mm |
| Lens width: | 55 mm |
| Lens material: | Plastic |
| UV filter 400: | Yes |
| Frame | |
| Frame shape: | Square |
| Frame colour: | Gold |
| Secondary frame colour: | Black |
| Frame material: | Metal/Plastic |
| Size: | M |
| Width: | 135 mm |
| Temple length: | 150 mm |
| Bridge width: | 19 mm |
| Weight: | 160 g |
| Adjustable nose-pad: | Yes |
| Spring hinge: | No |
| Accessories | |
| Case: | Yes |
| Cleaning cloth: | Yes |
| Other | |
| Gender: | Unisex |
| Category: | Sunglasses |
| Brand: | Hugo Boss |
| Use: | Fashion |
| Code: | 1724/S 2M2 9O 55 |
| Prescription available: | Partially (single vision, less than ±3 dioptres) |
We're on Instagram!
Find your face shape and the right sunglasses
Comments about Hugo Boss 1724/S 2M2 9O 55