Miu Miu 0MU A50S 1BC8H1 68
Currently we are not selling this product.
You might also like
Product description
Miu Miu is a creative and luxurious brand that was named after their designer Miuccia Prada, the granddaughter of the famous fashion house founder. Sunlasses by Miu Miu are popular with women who are looking for provocative design, playful style and simple lines. The aesthetic design of the sunglasses collection is tasteful and in amazing harmony with high artistic craftsmanship.
Miu Miu 0MU A50S 1BC8H1 68 are women's sunglasses.
Sunglasses frame
- The silver colour of the frame perfectly matches a cool skin tone and red, grey, white or dark blonde hair.
- Rectangle sunglasses frames are an ideal choice for those with an oval or round face shape.
- The frame of the sunglasses is made of metal, which holds its shape well and offers high stability.
- Adjustable nose pads allow for gentle alteration of the position and fit of your glasses to provide higher comfort. Nose pad adjustment should always be done by an experienced optician to prevent damage or breaking.
Sunglasses lens
- The lenses are clear, but UV protection is fully guaranteed.
- The sunglasses have gradient lenses that are tinted darker on their upper half.The dark tint at the top helps filter direct sunlight and the lighter tint at the bottom ensures sufficient visibility. This lens treatment provides better visual orientation and is ideal when driving because it allows clearer vision in the lower part of the lens while reducing glare from above.
- The lenses are made of plastic which is lightweight and crack-resistant.
- The shades have UV 400 protection, which provides 100% protection from sunlight. The lenses feature a category 1 sun filter (light transmission 43 – 80% ). They are very lightly tinted and are suitable for weaker sunlight, or for wind and dust protection.
Accessories
- We deliver the sunglasses in their original case. The colour of the case and its design may vary.
- The cloth supplied is ideal for cleaning and caring for sunglasses. Some models may come with a fabric bag instead of a cloth.
Explore the sunglasses range to find more styles from popular brands.
Product specifications
137 mm Width
130 mm Temple length
| Lens | |
|---|---|
| Polarised: | No |
| Mirrored: | No |
| Gradient: | Yes |
| Photochromic: | No |
| Lens permeability & Filter category: | Very lightly coloured lenses for partly cloudy days — filter category 1 |
| Lens colour: | Clear |
| Lens height: | 34 mm |
| Lens width: | 68 mm |
| Lens material: | Plastic |
| UV filter 400: | Yes |
| Frame | |
| Frame shape: | Rectangle |
| Frame colour: | Silver |
| Frame material: | Metal |
| Size: | M |
| Width: | 137 mm |
| Temple length: | 130 mm |
| Bridge width: | 15 mm |
| Weight: | 350 g |
| Adjustable nose-pad: | Yes |
| Spring hinge: | No |
| Accessories | |
| Case: | Yes |
| Cleaning cloth: | Yes |
| Other | |
| Gender: | Women |
| Category: | Sunglasses |
| Brand: | Miu Miu |
| Use: | Fashion |
| Code: | 0MU A50S 1BC8H1 68 |
| Prescription available: | No |
We're on Instagram!
Find your face shape and the right sunglasses
Comments about Miu Miu 0MU A50S 1BC8H1 68