Moschino MOS119/S 807 06 59
A clear choice for optimal vision
We have unique advantages
-
Authorised reseller
We exclusively sell eyewear from renowned brands.
-
All frames in stock
Glasses dispatched within 3 working days.
-
Free delivery
For orders over €59
We exclusively sell eyewear from renowned brands.
Glasses dispatched within 3 working days.
For orders over €59
Product description
Italian brand Moschino is the synonym for elegance, originality and unique approach to fashion. One thing that is a must in their collection is the colour red that symbolizes the ultimate joy of life. The sunglasses collection by Moschino is typical for innovation, creativity and a great dose of extravagance.
Moschino MOS119/S 807 06 59 are women's sunglasses.
See how you look in these sunglasses with Lentiamo’s Virtual Try-On feature.
Sunglasses frame
- The black colour of the frame perfectly matches a cool skin tone and light blonde, light brown or black hair.
- Square sunglasses frames are an ideal choice for those with a round, oval or triangular face shape.
- The frame of the sunglasses is made of high-quality plastic, which offers great durability and comfort.
Sunglasses lens
- The yellow lenses enhance contrast, for example in fog or when watching objects against the sky.
- The sunglasses have gradient lenses that are tinted darker on their upper half.The dark tint at the top helps filter direct sunlight and the lighter tint at the bottom ensures sufficient visibility. This lens treatment provides better visual orientation and is ideal when driving because it allows clearer vision in the lower part of the lens while reducing glare from above.
- The lenses are made of plastic which is lightweight and crack-resistant.
- The shades have UV 400 protection, which provides 100% protection from sunlight. The lenses feature a category 1 sun filter (light transmission 43 – 80% ). They are very lightly tinted and are suitable for weaker sunlight, or for wind and dust protection.
Accessories
- We deliver the sunglasses in their original case. The colour of the case and its design may vary.
- The cloth supplied is ideal for cleaning and caring for sunglasses. Some models may come with a fabric bag instead of a cloth.
Explore the sunglasses range to find more styles from popular brands.
Product specifications
136 mm Width
140 mm Temple length
| Lens | |
|---|---|
| Polarised: | No |
| Mirrored: | No |
| Gradient: | Yes |
| Photochromic: | No |
| Lens permeability & Filter category: | Very lightly coloured lenses for partly cloudy days — filter category 1 |
| Lens colour: | Yellow |
| Lens height: | 50 mm |
| Lens width: | 59 mm |
| Lens material: | Plastic |
| UV filter 400: | Yes |
| Frame | |
| Frame shape: | Square |
| Frame colour: | Black |
| Frame material: | Plastic |
| Size: | M |
| Width: | 136 mm |
| Temple length: | 140 mm |
| Bridge width: | 13 mm |
| Weight: | 190 g |
| Adjustable nose-pad: | No |
| Spring hinge: | No |
| Accessories | |
| Case: | Yes |
| Cleaning cloth: | Yes |
| Other | |
| Gender: | Women |
| Category: | Sunglasses |
| Brand: | Moschino |
| Use: | Fashion |
| Code: | MOS119/S 807 06 59 |
| Prescription available: | No |
We're on Instagram!
Find your face shape and the right sunglasses
Comments about Moschino MOS119/S 807 06 59