Ray-Ban RB3471 001/13 32
Currently we are not selling this product.
You might also like
Product description
The world-renowned Ray-Ban is legendary in among sunglasses brands. Ray-Bans guarantee high quality, timeless design and sharp optics, and are available in a large variety of shapes and colours. Many iconic Ray-Ban sunglasses are popular with celebrities who helped make them famous all around the world.
Ray-Ban RB3471 001/13 32 are men's sunglasses.
See how you look in these sunglasses with Lentiamo’s Virtual Try-On feature.
Sunglasses frame
- The gold colour of the frame perfectly matches a warm skin tone and dark brown hair.
- Pilot sunglasses frames are an ideal choice for those with a square, oval or triangular face shape.
- The frame of the sunglasses is made of a combination of metal and plastic, which offers high durability and stability.
- Adjustable nose pads allow for gentle alteration of the position and fit of your glasses to provide higher comfort. Nose pad adjustment should always be done by an experienced optician to prevent damage or breaking.
Sunglasses lens
- Brown lenses slightly block blue light, filter reflections and ensure clearer vision. They are versatile and recommended for people with myopia.
- The sunglasses have gradient lenses that are tinted darker on their upper half.The dark tint at the top helps filter direct sunlight and the lighter tint at the bottom ensures sufficient visibility. This lens treatment provides better visual orientation and is ideal when driving because it allows clearer vision in the lower part of the lens while reducing glare from above.
- The lenses are made of plastic which is lightweight and crack-resistant.
- The shades have UV 400 protection, which provides 100% protection from sunlight. The lenses feature a category 3 sun filter (light transmission 8 – 18% ). They are suitable for intense sun exposure on the beach or in the city.
Accessories
- We deliver the sunglasses in their original case. The colour of the case and its design may vary.
- The cloth supplied is ideal for cleaning and caring for sunglasses. Some models may come with a fabric bag instead of a cloth.
Explore the sunglasses range to find more styles from popular brands.
Product specifications
134 mm Width
130 mm Temple length
| Lens | |
|---|---|
| Polarised: | No |
| Mirrored: | No |
| Gradient: | Yes |
| Photochromic: | No |
| Lens permeability & Filter category: | Dark filter suitable for intensive sun rays — filter category 3 |
| Lens colour: | Brown |
| Lens height: | 48 mm |
| Lens width: | 132 mm |
| Lens material: | Plastic |
| UV filter 400: | Yes |
| Frame | |
| Frame shape: | Pilot |
| Frame colour: | Gold |
| Frame material: | Metal/Plastic |
| Size: | M |
| Width: | 134 mm |
| Temple length: | 130 mm |
| Bridge width: | 13 mm |
| Weight: | 100 g |
| Adjustable nose-pad: | Yes |
| Accessories | |
| Case: | Yes |
| Cleaning cloth: | Yes |
| Other | |
| Gender: | Men |
| Category: | Sunglasses |
| Brand: | Ray-Ban |
| Use: | Fashion |
| Code: | RB3471 001/13 32 |
We're on Instagram!
Find your face shape and the right sunglasses
Comments about Ray-Ban RB3471 001/13 32