Ray-Ban RB4474D 667511 54
A clear choice for optimal vision
We have unique advantages
-
Authorised reseller
We exclusively sell eyewear from renowned brands.
-
All frames in stock
Glasses dispatched within 3 working days.
-
Free delivery
For orders over €59
Product description
The world-renowned Ray-Ban is legendary in among sunglasses brands. Ray-Bans guarantee high quality, timeless design and sharp optics, and are available in a large variety of shapes and colours. Many iconic Ray-Ban sunglasses are popular with celebrities who helped make them famous all around the world.
Ray-Ban RB4474D 667511 54 are unisex sunglasses.
Sunglasses frame
- The grey colour of the frame perfectly matches a cool skin tone and red, grey, white or dark blonde hair.
- Cat Eye sunglasses frames are an ideal choice for those with an oval, heart-shaped or diamond-shaped face.
- The frame of the sunglasses is made of durable propionate, which is lightweight, hypoallergenic and comfortable.
- The original lenses can be replaced with customised lenses of various types, with or without prescription.
Sunglasses lens
- The grey lenses reduce the intensity of light without affecting contrast or distorting colours.
- The sunglasses have gradient lenses that are tinted darker on their upper half.The dark tint at the top helps filter direct sunlight and the lighter tint at the bottom ensures sufficient visibility. This lens treatment provides better visual orientation and is ideal when driving because it allows clearer vision in the lower part of the lens while reducing glare from above.
- The lenses are made of plastic which is lightweight and crack-resistant.
- The shades have UV 400 protection, which provides 100% protection from sunlight. The lenses feature a category 2 sun filter (light transmission 18 – 43% ). They are slightly lighter tinted than usual and are suitable for medium sun radiation and casual wear.
Accessories
- We deliver the sunglasses in their original case. The colour of the case and its design may vary.
- The cloth supplied is ideal for cleaning and caring for sunglasses. Some models may come with a fabric bag instead of a cloth.
Explore the sunglasses range to find more styles from popular brands.
Product specifications
138 mm Width
145 mm Temple length
| Lens | |
|---|---|
| Polarised: | No |
| Mirrored: | No |
| Gradient: | Yes |
| Photochromic: | No |
| Lens permeability & Filter category: | Medium dark filter suitable for normal summer days — filter category 2 |
| Lens colour: | Grey |
| Lens height: | 36 mm |
| Lens width: | 54 mm |
| Lens material: | Plastic |
| UV filter 400: | Yes |
| Frame | |
| Frame shape: | Cat Eye |
| Frame colour: | Grey |
| Frame material: | Propionate |
| Size: | M |
| Width: | 138 mm |
| Temple length: | 145 mm |
| Bridge width: | 16 mm |
| Weight: | 110 g |
| Adjustable nose-pad: | No |
| Spring hinge: | No |
| Accessories | |
| Case: | Yes |
| Cleaning cloth: | Yes |
| Other | |
| Gender: | Unisex |
| Category: | Sunglasses |
| Brand: | Ray-Ban |
| Use: | Fashion |
| Code: | RB4474D 667511 54 |
| Prescription available: | Yes |
We're on Instagram!
Find your face shape and the right sunglasses
Comments about Ray-Ban RB4474D 667511 54