Prada Linea Rossa 0PS A08S 1BO2B056
Prada Linea Rossa 0PS A08S U61144 56
Prada Linea Rossa 0PS A08S 1BO08F 56
  • Prada Linea Rossa 0PS A08S 1BO2B056 36723
  • Prada Linea Rossa 0PS A08S 1BO2B056 36724
  • Frame measurements
  • Frame measurements
Only 1 left in stock
Free delivery
In stock. Dispatching today
30-day money-back guarantee
Don’t worry: You can return glasses with prescription lenses for a full refund up to twice per year.
Spread out your payments
More colour combinations
Size
M (56 mm)
A clear choice for optimal vision
We have unique advantages
  • Authorised reseller
    We exclusively sell eyewear from renowned brands.
  • All frames in stock
    Glasses dispatched within 3 working days.
  • Free delivery
Product description
Prada Linea Rossa 0PS A08S 1BO2B056 are men's sunglasses.
See how you look in these sunglasses with Lentiamo’s Virtual Try-On feature.
Sunglasses frame
Sunglasses lens
  • The lenses are made of plastic which is lightweight and crack-resistant.
Accessories
Explore the sunglasses range to find more styles from popular brands.
Product specifications
136 mm Width
145 mm Temple length
42 mm Lens height
56 mm Lens width
19 mm Bridge width
Lens
Polarised:  No
Mirrored:  Yes
Gradient:  No
Photochromic:  No
Lens colour:  Silver
Lens height:  42 mm
Lens width:  56 mm
Lens material:  Plastic
UV filter 400:  Yes
Frame
Frame shape:  Square
Frame colour:  Black
Frame material:  Plastic
Size:  M
Width:  136 mm
Temple length:  145 mm
Bridge width:  19 mm